Tak samo, jak w przypadku sprzedawcy prądu, mamy możliwość zmiany sprzedawcy gazu. Jest ona dostępna zarówno dla odbiorców biznesowych, jak i tych indywidualnych. Oferta na rynku gazowym nie jest jeszcze tak szeroka jak ta, którą oferuję firmy sprzedające energię elektryczną. Lecz pomimo tego, cały czas wzrasta w procesie liberalizacji rynku.
Niekwestionowanym gigantem, jeśli chodzi o dystrybucję i sprzedaż gazu w naszym kraju, jest na pewno PGNiG. Utworzone we wrześniu 1982 roku (następnie przekształcone w 1996 roku w spółkę akcyjną) odpowiedzialne jest za 90% sprzedaży na rynku detalicznym. Jak widać, nie pozostawia to dużo miejsca innym firmom. Powoduje to też, iż zmiana na innego sprzedawcę może nie dać nam jakiś spektakularnych oszczędności.
Takie podejście nie powinno nas jednak blokować bo rynek cały czas się rozwija i ciekawymi ofertami walczy o nowych klientów. Jak do tej pory mamy siedemdziesiąt sześć firm sprzedających gaz. Do największych należą między innymi: Axpo, Błękitna Energia, Fortum, Egesa Grupa Energetyczna S.A., Energa, Elektrix, GASPOL ENERGY, EWE, Handen, G.EN Gaz Energia, Audax Energia, PGE, innogy czy Tauron. Wszystkie te firmy kierują sprzedaż gazu do klientów biznesowych, a część także do klientów indywidualnych (te ostatnie to np. G.EN Gaz Energia, Błękitna Energia, Fortum, EWE, GASPOL ENERGY, PGNiG, PGE, TAURON, Audax Energia).
Ceny zaproponowane przez sprzedawcę muszą być zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Dotyczy to jedynie stawek maksymalnych, nie ma natomiast takiej potrzeby przy stawkach minimalnych. Również każda firm, która sprzedaje gaz, musi posiadać koncesję na sprzedaż gazu ziemnego udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Przy wyborze nowego sprzedawcy możemy to sprawdzić w wykazie sprzedawców posiadających koncesję, znajduje się on na stronie URE. Tak samo jak w przypadku sprzedawców prądu obowiązuje tu zasada TPA (Third Party Access) zgodnie, z którą odbiorca końcowy może uczestniczyć w wyborze sprzedawcy.
Od 1 października 2017 roku URE nie będzie już zatwierdzać taryf gazowych dla firm. Ciekawe swoją drogą, co wyniknie z takiego uwolnienia cen gazu.
Wyboru na pewno trzeba dokonać po wcześniejszej analizie oferty proponowanej przez sprzedawcę. Trzeba tu uwzględnić, czego szukamy i jak będzie to korelować z naszym codziennym zużyciem gazu. Musi ona przynosić realne korzyści. Co powinno nas w tym wypadku zainteresować?
Na pewno pierwsze na co musimy zwrócić uwagę, to cena jednostkowa gazu oraz zasady według, których będzie ona zmieniana. Tutaj np. firma Audax Energia, dzięki dostępowi do hurtowego rynku energii, oferuje swoim klientom bardzo konkurencyjne ceny (stawka od 0,0875 zł netto za 1 kWh). Gwarantuje również jej stałość przez cały okres umowy.
Dostępne są trzy taryfy dla klientów indywidualnych: W1, W2, W3. Przy zmianie możemy liczyć na profesjonalnego doradcę. Ciekawa jest także udostępniona przez tego sprzedawcę oferta połączenia opłat za gaz i prąd, tzw. dual fuel. Tauron natomiast oferuje swoim klientom niską cenę gazu od początku trwania umowy, trzy lata ochrony przed podwyżkami, jak również możliwość obniżenia stawek w czasie trwania umowy.
Inne bardzo ważne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zmianie sprzedawcy prądu, to między innymi: opłata abonamentowa, okres rozliczeniowy, czas obowiązywania umowy, warunki rozwiązania umowy (a także wysokość kary za jej rozwiązanie), sposób i możliwości rozwiązywania płatności, czy informacje na temat zużycia rocznego i inne dotyczące rzeczywistego zużycia gazu.
Mogą to zrobić wszyscy odbiorcy, zarówno biznesowi oraz ci indywidualni, posiadający umowę kompleksową o sprzedaży i dystrybucji gazu z PGNiG. Zmiana jest bezpłatna i nie powoduje przerw w dostawie gazu. Nie musimy przy tym zmieniać żadnych urządzeń i instalacji. Należy podpisać umowę i upoważnić nowego sprzedawcę do występowania w naszym imieniu. Oczywiście, istnieje też możliwość załatwienia tych formalności samemu, ale jest to dość skomplikowane i czasochłonne. Całość nie powinna trwać dłużej niż miesiąc.
Dzięki temu, że ilość sprzedawców gazu się powiększa, a oferta przez nich proponowana jest coraz ciekawsza, warto jest rozważyć taką zmianę. Po co przepłacać? Zaoszczędzone pieniądze możemy przecież wydać na inne potrzeby.