Prowadząc własną firmę chcemy to robić jak najbardziej efektywnie. Dlatego też ciągle szukamy nowych rozwiązań i pomysłów na to, żeby odnieść upragniony sukces. Może zatem dobrze jest zacząć od zmiany sprzedawcy gazu i obniżyć dzięki temu swoje rachunki. Tym bardziej, że oferta dla klientów biznesowych jest o wiele szersza niż ta skierowana do klientów indywidualnych.
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej możemy obserwować stopniową liberalizację rynku. Co to oznacza? Możliwość zmiany dostawcy gazu, którym wcześniej był monopolista PGNiG. Jak do tej pory, obsługuje on większość dużych firm w naszym kraju. Jednak według obowiązujących przepisów zmiany sprzedawcy błękitnego paliwa mogą dokonać wszyscy, zarówno klienci biznesowi jak i indywidualni.
Oferty od mniejszych sprzedawców skierowane są do małych oraz dużych firm. Sama zmiana nie wiąże się z żadnymi kosztami. Trzeba wybrać tylko odpowiednią ofertę, a następnie udzielić pełnomocnictwo nowemu sprzedawcy, który zajmie się wszystkimi formalnościami.
Oprócz największego w naszym sprzedawcy i dystrybutora gazu w naszym kraju PGNiG (który odpowiedzialny jest za 90 proc. sprzedaży na rynku), pojawia się coraz więcej nowych sprzedawców. Firmy te sprzedają gaz, który wcześniej zakupiły na rynku krajowym lub zagranicznym. Do tej pory jest ich w naszym kraju kilkadziesiąt, więc jest z czego wybierać. Oto kilka największych z nich: Błękitna Energia, Axpo, EWE, Tauron, HANDEN, Fortum, PGE, innogy, Audax Energia, Elektrix, GASPOL ENERGY czy ENERGA.
Taryfy dla odbiorców gazu, podobnie jak taryfy dla odbiorców prądu, regulowane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – URE. Czynnikami kwalifikującymi klientów biznesowych do poszczególnych grup taryfowych są: roczna ilość zużywanego paliwa, miejsce odbioru gazu, system rozliczeń, rodzaj pobieranego paliwa, ustalona moc umowna. Na podstawie tego firmy zostają przydzielone do grup taryfowych (np. A, B, R, S, Z).
Ciekawymi ofertami mogą pochwalić się takie firmy jak Handen, Axpo, ENERGA czy EWE. Firmy te po wcześniejszej analizie funkcjonowania przedsiębiorstwa z łatwością dopasują odpowiednią ofertę do potrzeb swojego nowego klienta. Do tego decydując się na usługi np. firmy Axpo mamy możliwość bezpłatnego korzystania z kontroli parametrów dystrybucyjnych, co obniża jeszcze bardziej nasze rachunki. Axpo oferuje również najwyższą jakość obsługi. EWE natomiast kusi swoich potencjalnych klientów gazem i prądem tańszym nawet o 25 proc., gwarancją stałej ceny przez okres 47 miesięcy i opieką profesjonalnego doradcy. Handen gwarantuje nam bezpieczeństwo, elastyczne rozwiązania i ciągłość dostaw (posiada własny magazyn gazu w grupie kapitałowej).
Oferta z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Może nie jest ona tak szeroka, jak w przypadku sprzedaży energii elektrycznej, to jednak klienci biznesowi mogą przebierać w ofertach bardziej niż odbiorcy indywidualni. A tych, którzy cenią sobie czas, wygodę i mniejsze rachunki może zainteresować np. oferta dual fuel. Najprościej mówiąc jest to zakup prądu i gazu od jednego sprzedawcy, co daje nam możliwość obniżenia cen zakupu energii. Trzeba tu jednak wspomnieć, iż jak na razie zmiana sprzedawcy gazu jest bardziej opłacalna dla większych przedsiębiorstw, które zużywają do produkcji duże ilości tego paliwa. Jednak na pewno warto jest śledzić oferty na bieżąco, nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się ta, która nas zainteresuje.
Jak widać, zmiana gazu nie jest taka trudna, a co najważniejsze nic nie kosztuje. Zatem warto jest prześledzić oferty i poszukać czegoś odpowiedniego dla naszej firmy. Idealnie dobrany sprzedawca gazu może być czynnikiem decydującym o sukcesie naszej firmy.