PSG – główny dystrybutor gazu w Polsce

Logo Polskiej Spółki Gazownictwa

Rate this post
O Polskiej Spółce Gazownictwa można śmiało powiedzieć, że jest największym dystrybutorem gazu w Polsce. Jest to nowoczesne przedsiębiorstwo o bogatych tradycjach, które czerpie doświadczenie z ponad 160-letniej historii polskiego gazownictwa. Samo PSG to Centrala w Warszawie i Tarnowie, 17 Oddziałów Zakładów Gazowniczych i aż 172 Gazownie oraz 59 Placówek Gazowniczych. Spółka ma 97% udziału w krajowej sieci dystrybucji gazu.

Kim jest sprzedawca gazu

Być zerkasz teraz na te “97% udziałów” i zastanawiasz się, jak to jest możliwe, skoro masz podpisaną umowę z innym przedsiębiorstwem. Zacznę więc od pewnych wyjaśnień. Wszelkie umowy, które zostały kiedykolwiek zawarte na odbiór gazu (choć ta kwestia dotyczy także choćby i energii elektrycznej) podpisywane zostały z jego sprzedawcą. Jak zapewne wiesz – takich podmiotów jest wiele, choćby PGNiG, Energa czy Tauron. Możesz dowolnie zmieniać sprzedawców, podpisywać nowe umowy, zrywać, przepisywać – czyli, krótko mówiąc, robić wszystko, co uznasz za korzystne i stosowne.

…a kim jest jego dystrybutor

Kim jest więc dystrybutor gazu i jaka jest jego rola? Dystrybutor to podmiot, który dostarcza gaz do twojego domu. Jest on odpowiedzialny za całą infrastrukturę przesyłową na obszarze, w którym działa. Mówiąc najprościej – możesz zmieniać sprzedawców, jednak dostawca zawsze będzie na danym terenie ten sam.

Tak więc to właśnie PSG najprawdopodobniej świadczy u ciebie usługę transportu gazu ziemnego, prowadzi ruch sieciowy i przyłącza do sieci nowych odbiorców. W gestii spółki leży również konserwacja i modernizacja całej sieci oraz dokonywanie pomiarów jakości i ilości transportowanego gazu.

Inwestycje PSG

Jak już wspomniałem – PSG dba o sieć, jakość usług świadczonych stałym klientom oraz o możliwość przyłączenia nowych. Aby to zapewnić, spółka stale inwestuje w modernizację infrastruktury. Wszystkie zadania, które PSG realizuje, są specjalnie pogrupowane, a najważniejsze z nich to:

  • rozbudowa istniejącej sieci i nowe przyłączenia,
  • modernizacja sieci gazowych i wymiana żeliwa,
  • zakup układów pomiarowych,
  • w ostatniej grupie znajdują się pozostałe zadania, czyli zakup i operowanie sprzętem do eksploatacji sieci gazowej, środkami transportu do obsługi sieci gazowej, systemami informatycznymi, które są niezbędne do zarządzania i obsługi procesów w PSG.

Cały plan inwestycyjny rocznie pochłania ponad 1 miliard złotych, z czego 40% tej kwoty przeznaczane jest na rozbudowę i przyłączenia, a pozostała kwota na utrzymanie istniejącej sieci.

Co z tym wspólnego ma UE?

Dzięki dofinansowaniom Unii Europejskiej PSG może rozwijać się jeszcze prężniej. Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. to największy beneficjent środków unijnych w segmencie dystrybucji gazu w całej Europie. Tylko do końca 2015 roku zrealizowano tutaj aż 38 projektów, które były współfinansowane przez UE. Całkowita wartość tych projektów to ponad pół miliarda złotych, z czego dotacje pokryły aż ⅓ tej kwoty.
Jednak na 2015 roku PSG nie poprzestała – stale rozwija działalność z użyciem środków unijnych.

W 2016 roku spółka złożyła nowe wnioski dla dziesięciu projektów inwestycyjnych:

  • gazyfikacji rejonu Szczawnicy i gmin ościennych,
  • budowy gazociągu relacji Lewin Brzeski – Paczków na odcinku Hanuszów – Otmuchów,
  • budowy gazociągu relacji Sandomierz – Ostrowiec Świętokrzyski
  • gazyfikacji miasta Bielsk Podlaski,
  • budowy sieci gazowej na terenie Aglomeracji Białostockiej,
  • budowy gazociągu relacji Lubienia – Masłów oraz gazociągu relacji Mójcza – Kielce,
  • budowy gazociągu relacji Witnica – Gorzów Wlkp. i sieci gazowej w Kostrzynie nad Odrą,
  • budowy gazociągu relacji Malanów – Konin z rozbudową sieci gazowej w Powiecie Konińskim i Tureckim,
  • gazyfikacji miejscowości w gminach Kłobuck, Wręczyca Wielka, Opatów i Krzepice,
  • budowy sieci gazowej na terenie Aglomeracji Warszawskiej.