Zacznijmy od tego, że zanim powstało Fortum, to była marka DUON. Początki firmy DUON sięgają roku 2011, kiedy to połączyły się dwie spółki: CP Energia i KRI. W 2012 roku nazwa spółki-matki została zmieniona na Grupa DUON S.A. Pod nowym brandem firma zaczęła koncentrować się na dwóch obszarach działalności: sprzedaży gazu i prądu oraz dystrybucji gazu. W skład Grupy Kapitałowej wchodziło aż 9 spółek:
W lutym 2016 roku cała grupa DUON została przejęta przez Fortum Holding B.V. i zmieniono jej nazwę na Fortum właśnie. Sama spółka Fortum Holding B.V. należy do fińskiego koncernu energetycznego.
W obrębie działalności firmy Fortum jest sprzedaż gazu na zasadzie TPA klientom biznesowym. Spółka działa na terenie całego kraju oraz obsługuje klientów z sektora małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Sprzedawca przygotował dla odbiorców kilka produktów gazowych, które wyróżniają się np. elastycznością, optymalnym modelem zakupu, czy gwarancją stałej ceny.
Fortum zawiera ze swoimi klientami umowy kompleksowe oraz zobowiązuje się, po udzieleniu pełnomocnictwa, przeprowadzić wszystkie formalności związane ze zmianą.
Firma obsługuje również klientów indywidualnych z całego kraju. Sprzedawca dla gospodarstw domowych przygotował ofertę nie tylko z gwarancją stałej ceny, ale również z rabatem. Jego wysokość zależy od tego, czy klient zdecyduje się na zakup samego gazu, czy na pakietowy produkt gazu z prądem (tzw. dual fuel).
Podobnie jak w przypadku klientów instytucjonalnych, sprzedawca zobowiązuje się do przeprowadzenia wszystkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy, jeśli odbiorca go do tego upoważni.