Zużycie gazu – jakie jednostki? kWh czy m³?

przeliczanie jednostek zużycia gazu

3.7/5 - (3 votes)
Od zawsze przyzwyczajeni byliśmy do tego, że na rachunkach za gaz ziemny, mieliśmy podaną zużytą liczbę metrów sześciennych tego paliwa. Polska do 2014 roku była jedynym krajem europejskim, który stosował rozliczenia na podstawie objętości jego zużycia, a nie ilości dostarczanej energii. Ale od tego czasu minęło już kilka lat, a my powoli przywykliśmy do tego, że płacimy za dostarczoną w gazie energię wyrażoną w kilowatogodzinach.

Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. 13 czerwca 2014 roku. Nowe przepisy weszły w życie natomiast 1 sierpnia 2014 roku. Umożliwiają one dokonywanie rozliczeń za dostarczone odbiorcom paliwo gazowe w jednostkach energii (kWh), a nie jak było dotychczas w jednostkach objętości (m³).

Czy zmiana ta wpłynęła na wysokość opłat za gaz?

Zmiana jednostki objętości na jednostkę energii nie miała zasadniczego wpływu na wysokość pobieranych opłat za gaz ziemny od odbiorców. Cena gazu uległa przeliczeniu według ciepła spalania, które zostało przyjęte do ustalania cen w jednostkach objętości.

Również stawki obowiązujące za opłaty abonamentowe pozostały takie same. Jakiekolwiek zmiany płatności mogą wynikać z różnic ciepła spalania w poszczególnych punktach sieci gazowej, a także zaokrągleń powstałych w wyniku przeliczeń.

Co powoduje zmiana jednostek gazu z m³ na kWh?

Głównym jej założeniem było zapewnienie przejrzystości rozliczeń pomiędzy uczestnikami rynku z tytułu świadczonych usług. Także bardzo istotne było usprawnienie dokonywania transakcji na rynku międzynarodowym i ułatwienie przez to porównywania opłat występujących w różnych krajach europejskich.

A jaki wpływ miała ta zmiana na zwykłego odbiorcę gazu ziemnego? Przede wszystkim pozwoliła na przyrównanie rachunków za eksploatację urządzeń elektrycznych z gazowymi. Również możemy porównać o ile kWh gazu jest tańsze od kWh prądu, a także ile płacimy za dystrybucję określonych mediów do naszych firm i domów. Klienci płacą za realnie dostarczoną energię, która związana jest z jakością tego paliwa. Jednym z zadań takiego działania było także to, aby gaz ziemny zyskał w oczach odbiorców jeszcze lepszą pozycję, jako atrakcyjnego cenowo nośnika energii.

Czym różnią się nowe rachunki za gaz ziemny?

Rachunki od wprowadzenia zmiany różnią się jednostką rozliczeniową. Widnieje na nim nie tylko ilość zużytego gazu w m³, ale także jest podany współczynnik konwersji. Według niego stare jednostki są przeliczane na nowe, czyli ilość gazu w jednostkach energii (kWh). Ilość gazu ziemnego, który pobieramy w metrach sześciennych jest pomnażany przez współczynnik konwersji, tak aby otrzymana została ilość pobranej energii w kilowatogodzinach.

Na każdej fakturze za gaz ziemny jaką otrzymamy muszą się znaleźć trzy wartości, takie jak: ilość zużytego gazu w m³, współczynnik konwersji, a także ilość gazu w jednostkach energii kWh.

Bez zmian pozostały natomiast warunki umowy kompleksowej, zamontowane gazomierze, numer konta bankowego, na który dokonujemy wpłaty, a także numer klienta.

Jak wyliczamy współczynnik konwersji?

Dla odbiorców domowych przyjmowana jest średnia arytmetyczna wartości ciepła spalania (wartość kaloryczna paliwa gazowego, która jest wyznaczona przez urządzenia pomiarowe), z miesięcy danego okresu rozliczeniowego (może to być rozliczenie co dwa miesiące lub roczne). Takie pomiary wartości ciepła spalania dokonywane są w Obszarach Rozliczeniowych Ciepła Spalania (ORCS). Na stronie Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. znajdziemy co miesiąc wartości dla poszczególnych ORCS.

W jaki sposób przeliczać m³ na kWh?

Przeliczenie zużycia m³ na zużycie w kWh dokonamy według następującego wzoru:

ilość pobranego gazu w m³ mnożymy przez współczynnik konwersji, a wynikiem jest ilość pobranej energii w kWh.

Duże ułatwienie mogą stanowić specjalne kalkulatory dostępne w Internecie. Możemy na przykład skorzystać z takiego urządzenia, które znajduje się na stronie Enerad.pl – kalkulator  gaz w m3 na gaz w kWh.

Rynek paliw gazowych, przez wprowadzenie takich zmian w naszym kraju został bardziej ujednolicony, a nam jako obywatelom znacznie ułatwił życie i dokonywanie wyborów (choćby przez porównanie kosztów używania poszczególnych urządzeń).